Do zawodów jeździeckich przygotowujemy się na wielu płaszczyznach. Najważniejszym czynnikiem naszego sukcesu jest konsekwentny, regularny trening; następnie żywienie naszego konia — tu nie możemy zapominać o suplementach diety, które decydują o jego kondycji — i modyfikacja diety w zależności od rodzaju treningu; a następnie dbałość o regenerację organizmu konia po wysiłku. Dopiero potem profesjonalny jeździec zaczyna myśleć o sobie. Na szczęście coraz powszechniejsza jest świadomość, że musimy zadbać także o nasze zdrowie. Siłownia, joga, trening mentalny, dieta – to są coraz częściej czynniki decydujące o naszym jeździeckim sukcesie. I, oczywiście — i to także nie jest bez znaczenia dla naszego dobrego samopoczucia, które także decyduje o naszej wygranej — zaczynamy szukać dla siebie komfortowego i eleganckiego stroju konkursowego.
Wygodne, bardzo elastyczne, białe bryczesy konkursowe to zwykle pierwszy element ubioru jeździeckiego, który poszukujemy. Następnym jest elegancki, nie krępujący ruchów frak w kolorze, który pasuje do naszej karnacji, ale też do maści naszego konia, bo powinien również współgrać z wybranym dla niego kolorem czapraka. Często decydujemy się też na nowy, elegancki kask, który będziemy zakładać tylko na konkurs, bo jest to bardzo widoczny element stroju jeździeckiego, nie mówiąc już o jego fundamentalnym znaczeniu dla naszego bezpieczeństwa. A dopiero na samym końcu poszukujemy odpowiedniej koszuli konkursowej. I tu największy dylemat mają amazonki, bo wybór koszul startowych na rynku jest ogromny.
Nie musimy chyba przypominać, że wszystkie elementy stroju jeździeckiego, czy to na zawody, czy też na trening, powinny być wykonane z materiałów funkcyjnych, które zapewniają komfort podczas jazdy konnej. Jeździectwo to sport bardzo wymagający, podczas którego pracują wszystkie mięśnie ciała jeźdźca i amazonki. Wydzielane ciepło i wilgoć powinny być natychmiast odprowadzane na zewnątrz tkaniny, by nie tylko została zachowana stała temperatura ciała, ale też by nasze ciało było suche. To jest właśnie cecha, która w opisie na metce jest oznaczana jako „fast drying” czyli szybkoschnąca. I tu, według nas, funkcyjna koszula konkursowa jest tak naprawdę PIERWSZYM ELEMENTEM ubioru konkursowego, który decyduje o KOMFORCIE podczas przejazdu konkursowego.
Koszula konkursowa czy to dla jeźdźca, czy amazonki, powinna być wykonana z tkanin o takich właściwościach technicznych, by można ją było nazwać oddychającą, szybkoschnącą, elastyczną i — co nie bez znaczenia — „easy care”, co można przetłumaczyć „łatwą w utrzymaniu”. Ta ostatnia cecha pozwala nam na posiadanie JEDNEJ — dobrej jakości — koszuli konkursowej, którą można przeprać w umywalce po pierwszym dniu konkursów, a następnego dnia będzie już sucha i gotowa do założenia. Bo tkanina, z której jest wykonana, to cienka, elastyczna, nie gniotąca się przędza poliestrowa. Wysokiej jakości — to trzeba podkreślić — tkanina z poliestru jest tkaniną funkcyjną o właściwościach technicznych, czyli posiada wszystkie wyżej wymienione cechy, które decydują o naszym komforcie startowym.
Takimi komfortowymi, „odpornymi” na częste używanie – a więc i częste pranie - koszulami konkursowymi są właśnie koszule Cavalleria Toscana. Trwałe, nie spierające się kolory, materiał zachowujący swe właściwości techniczne przez lata to cechy, które zdecydowały o ich popularności. Trzeba tu wspomnieć oczywiście o odpowiednim praniu — NIGDY NIE UŻYWAMY PŁYNÓW DO PŁUKANIA TKANIN ANI NIE SUSZYMY TKANIN FUNKCYJNYCH W SUSZARCE — a koszula będzie nam służyć przez lata.
Modele koszul dzielimy przede wszystkim na koszule konkursowe z długim rękawem i te z krótkim rękawem. Są tacy jeźdźcy — i dotyczy to głównie mężczyzn — którzy nie lubią koszul z długim rękawem, gdyż marszczą się im i przekręcają w rękawach fraka. To wrażenie z czasów, gdy nie stosowano elastycznych, przylegających do ciała tkanin, a więc rękawy koszuli były luźne, przez co i sprawiające takie kłopoty. To w żadnym przypadku nie dotyczy koszul CT. Idealnie przylegające do ciała, bardzo elastyczne — „bi-stretch” — czyli rozciągające się we wszystkich kierunkach nie krępują ruchów, nie marszczą się i nie zwijają. Amazonki, które zaopatrują się w kolejną koszulę Cavalleria Toscana, kupują również koszule z krótkimi rękawami, głównie na starty w zawodach w okresie letnim lub ze względu na wyjątkowo wpadający w oko model, ale koszule z długim rękawem cieszą się ostatnio większym powodzeniem.
Zapinane na przodzie przez całą długość lub tylko pod szyją są jednakowo wygodne, bo ich krój został wielokrotnie przetestowany i poprawiony, a różnorodność modeli pozwala na dopasowanie koszuli do niemal każdej figury. Męskie modele koszul konkursowych praktycznie na tym się kończą. Można jeszcze tylko dodać rodzaj zapięcia, na suwak (po szyją) lub na guziki, często kryte w plisie, ale za to modele dla amazonki … tu następuje zawrót głowy!
Z karczkiem z przodu lub z przodu i z tyłu; z bawełnianym lub wykonanym z materiału funkcyjnego tzw. gorsem na przodzie, zwykle w kolorze białym; z perforowaną laserowo tkaniną implantowaną w różnych miejscach lub z której wykonany są całe plecy koszuli. Jak wiadomo tkaniny te to tkaniny tzw. 3D mesh, ze zmultiplikowaną — dzięki splotowi — powierzchnią oddychania materiału, charakterystyczną dla linii Revolution. Revolution to najbardziej nowatorska linia Cavalleria Toscana, która nie ma sobie równych w swej funkcjonalności.
Oczywiście, kolory: dominująca biel oraz granat i czerń, jako że Cavalleria Toscana w swej wymowie estetycznej jest wysoce minimalistyczna. Ale także ciemny niebieski (słynny royal blu), blady róż, czerwień, pistacja czy beż.
Zapięcia kryte w plisie lub z widocznymi małymi białymi guziczkami. Zawsze białe(!) stójki skromnie ozdobione logiem Cavalleria Toscana lub — rzadko, bo marka ta nie musi wspierać się błyskotkami — z eleganckim motywem ze sztrasu, mieniącym się podczas dekoracji i na zdjęciach.
Długie rękawy koszul, tak ulubione przez amazonki, bo latem chronią ręce przed palącymi promieniami słońca (tkaniny anty-UV!), zakończone są eleganckimi mankietami z mieszanki bawełny z tkaniną funkcyjną, zapinanymi na guziki z logo Cavalleria Toscana. W upały można – bez fraka - pojechać w samej koszuli nawet najwyższy konkurs. Mówimy tu oczywiście o konkurencji skoków, bo sędziowie ujeżdżenia nie są już tak „tolerancyjni”.
I ostatnia, ważna cecha tkaniny koszul Cavalleria Toscana: „bi stretch”, czyli niezwykła elastyczność, czy to tkanin cienkich jak mgiełka, czy też nieco grubszych, przeznaczonych na okres startów halowych. Dlatego też nie wszystkie modele koszul mają dopasowujące zaszewki. Te bardziej sportowe są tak uszyte, by dzięki rozciągliwości materiału przylegały do ciała. Modele podkreślające kobiecość bywają zaopatrzone w zaszewki.
Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione cechy tej części stroju konkursowego może należałoby zacząć kompletowanie ubioru na zawody jeździeckie nie od fraka, a właśnie od tej pozornie niewidocznej, ale mającej zdecydowany wpływ na nasze samopoczucie, oddychającej, szybkoschnącej i elastycznej koszuli Cavalleria Toscana.