Tak jak na co dzień, tak i w jeździectwie istnieją tendencje modowe i to nie tylko co do obowiązujących w danym sezonie kolorów czy wzorów. Spodnie - na przykład - nosimy raz wąskie, przylegające jak druga skóra, raz szerokie od bioder lub rozszerzane od kolan. Talia spodni „bywa” w talii, ale też – jak to jeszcze niedawno – nisko na biodrach.
Pierwsze bryczesy CT, nawiązując do ówczesnej mody, miały talię bardzo nisko. Kości biodrowe amazonek przykrywał pasek CT, ale nie był to model spodni jeździeckich dla wszystkich. To prawda, że większość amazonek - szczególnie tych młodych czy nastoletnich - jest szczupła, ale jest też wiele takich o kobiecych kształtach. Po krótkim okresie bardzo niskiej i niskiej talii producenci – i doskonali designerzy CT - „wypuścili” model bryczesów o talii w odpowiednim miejscu, czyli w talii. Co więcej, jest to model z talią wyjątkowo wysoką, a pasek od wewnątrz jest wykończony elementami silikonowymi. Zapobiega to zsuwaniu się bryczesów podczas uprawiania tego – bądź co bądź - bardzo wymagającego fizycznie sportu, co w chłodniejsze dni ma naprawdę duże znaczenie.
Model ten został nazwany American i okazał się strzałem w dziesiątkę. American Breeches Cavalleria Toscana są produkowane z półlejem oraz z pełnym lejem. Te ostatnie cieszą się u nas niezwykłym powodzeniem. To prawda, że nauka podstaw ujeżdżenia powinna być obowiązkowa, bo pozwala na porozumienie z koniem (chodzi o to, by koń rozumiał, o co nam chodzi, czyli abyśmy umieli stosować poprawne pomoce), ale bywa różnie. A jednak model ten, dedykowany dresażystkom, cieszy się powodzeniem niezwykłym, bo nawet już zaawansowane w jeździectwie amazonki często wybierają model American Full Grip – czyli z pełnym lejem - chociaż ich ulubioną konkurencją są …skoki. Być może jest to powodowane ogólnie panującym przekonaniem, że pełny lej z dobrym gripem pomaga w równowadze w siodle. Nie jest to do końca prawdą. Równowagę na koniu należy wypracować, najlepiej przez ćwiczenia bez strzemion lub jazdę na oklep. Nie ma co jednak ukrywać, że grip silikonowy Cavalleria Toscana zapobiega ślizganiu się w siodle, a jednocześnie nie usztywnia tych części bryczesów, gdzie jest implantowany. Jest też bardzo atrakcyjny wizualnie – w większości modelów jest to rozsypane, drobne logo marki CT, ale też bywają inne wzory, zazwyczaj związane z daną linią kolekcyjną. Wpłynęło to zapewne na ogromną popularność modelu American Breeches, a jeśli jeszcze dodamy, że grip silikonowy CT jest bardzo trwały, nie odpada po paru praniach i nie klei się do siodła, to mamy odpowiedź na zagadkę: dlaczego polskie amazonki, niezależnie od uprawianej dyscypliny, preferują pełny lej bryczesów American.
Istnieje oczywiście model American z półlejem. Podobnie jak pełny lej jest to grip silikonowy we wzór w nieduże logo CT, usytuowany od wewnętrznej strony ud, mniej więcej od połowy uda aż do połowy łydki. Lej kolanowy jest bardzo popularny wśród profesjonalnych skoczków oraz osób traktujących jeździectwo amatorsko – jazda po placu treningowym i spacery w terenie – ale nie u nas. A to właśnie takie bryczesy są poszukiwane w Europie i obu Amerykach, bo królują na parkurach największych zawodów skokowych. U nas lej kolanowy jest mniej popularny, a szkoda. Oczywiście, wszystkie modele bryczesów CT mają bardzo wysokiej jakości silikon, który pracuje razem z bryczesami, ale pełny lej nie jest konieczny w jeździe konnej po lesie.
Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie CT, jako jedna z pierwszych marek, zrezygnowała z niewygodnego, często obcierającego kostkę jeźdźca zapięcia na rzep na dole nogawki. To właśnie od pierwszych modeli w bryczesach CT implantowano superelastyczną tkaninę po zewnętrznej stronie łydki, poniżej kolana, ułatwiającą wkładanie stopy w bardzo dopasowaną, wąziutką na dole nogawkę. Na tej elastycznej wstawce umieszczono duże logo CT, dobrze widoczne po zdjęciu oficerek czy czapsów po treningu. Taka właśnie wstawka znajduje się oczywiście w bryczesach American i nie trzeba dodawać, że świetnie komponuje się z kolorowymi sneakersami amazonek, które już ukończyły przejazd na zawodach jeździeckich.
Oczywiście CT nie zapomina o koniecznych kieszeniach w spodniach jeździeckich i te w modelu American znajdują się klasycznie z przodu, po obu stronach trwałego zamka błyskawicznego, a ich wycięcie w półksiężyc doskonale układa się na biodrach amazonki. Wysoka talia jest zapinana na dwie ukryte haftki, a liczne szlufki pozwalają na wygodne ułożenie paska jeździeckiego, co jest bardzo eleganckim wykończeniem stroju każdej amazonki.
Te wszystkie cechy, a ponadto łatwość utrzymania odzieży CT w dobrym stanie przez wiele lat – możliwość prania w domowej pralce, w zwykłych płynach (oczywiście bez płynów do płukania, które niszczą parametry techniczne materiałów funkcyjnych), a potem proste rozwieszenie do wyschnięcia (bez konieczności używania suszarki do odzieży, by wszystkie zagniecenia rozprostowały się) - powodują, że bryczesy American są nie tylko komfortowe, ale też bardzo praktyczne.
Bo każdy jeździec i amazonka muszą myśleć przede wszystkim o stronie praktycznej odzieży, by móc spokojnie skupić się na pracy z koniem. A że odzież Cavalleria Toscana, tej włoskiej marki jeździeckiej, jest poza tym niezwykle elegancka … no, cóż, to tylko wartość dodana.